על קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז דרך עיני הרפואה המשלימה

ניתן לומר שגם בקרב רופאי ומרפאי הרפואה הקונבנציונלית, התמונה של בעיות הפרעת קשב וריכוז איננה ברורה דיה, אין דרך אבחון מובהקת ולכן אין דרך אחידה וברורה להתייחסות ומתוך כך גם לדרך הטיפול.

אין ספק שניתן להגדיר זאת כבעיה, מי שלקה בה יתקשה לתפקד במיטבו בחברה, בעיקר המערבית ובעיקר ילדים. למרות שהתופעה נחשבת לקלינית והיא פתולוגיה של מער' העצבים המרכזית, עיקר הטיפול הוא פסיכולוגי ובחלקו תרופתי.

ניתן ואולי אף רצוי לעבוד במקביל או להחליף טיפולים אלו, בכלים משלימים שהנם פחות פולשניים ויותר תומכים ומפתחים, המנצלים משאבים מהטבע והסביבה הקרובה. ניתן לחלק את ההתמודדות עם התופעה לארבע דרגות או כיוונים שונים:

  • טיפול בלקות עצמה – בעיקר בכלים משלימים כגון הילינג ועבודה אנרגטית על השדה החשמלי, שהינם הכלים היחידים שניתן בעזרתם להגיע וליצור שינוי לטובה ללא נזק משני. (יש אומרים שזו אינה לקות כי אם איכות)
  • טיפול בתסמינים,- יותר ריכוז ומיקוד, יותר שלווה וסדר, שליטה בתגובות, בעזרת תמציות אם, שמנים אתריים, פרחי באך, שיאצו ועוד.
  • טיפול בהיבטים הנלווים ובעיות נגררות – כגון תסכול, חוסר ערך, חוסר ביטחון, לחץ, באותם כלים כמו בסעיף הקודם.
  • מיון הבדלה וטיפול מול מצבים דומים אך אחרים – לחץ, מתח, חרדה, חוסר כוח ועוד.   (לא כל מה שנראה כהפרעת קשב הוא הפרעת קשב).

לתופעה הזו שניתן להגדיר אותה כמחלה, הובלה תוך תאית לקויה, הפרעה חשמלית במוח הקדמי, קושי בוויסות תנועה תגובה והכרה, חסר דם וחמצן במוח, ואף נכות. יש גם הרבה היבטים חיוביים שאין להרבה אנשים, כמו מחשבה מהירה ביותר, יצירתיות, יכולת הפשטה, חשיבה מחוץ לקופסא, קבלת מידע רב בו זמנית ממקורות שונים ועיבודו,  חוש הומור ייחודי, אינטואיציה גבוהה ונגישות קלה יותר לעולם הרוח, שעומד לפתחנו.

יש מצבים בהם כדאי מאוד שאדם כזה יהיה בסביבה, (הצייד בחברת החקלאים). לכן אין לראות בכך נכות ובמקום לראות חריג לראות אדם ייחודי, עצם הפעולה הזו כבר מקדמת לאין שיעור ופותרת חלק גדול מהקושי לילד, להורים ולסביבה.  מנגד וזה לא הרגע להיכנס לעומק הנושאים עצמם, עומדות חברות התרופות, שלעתים למרות הפתרון הטוב, מקבעות את המצב ואולי גם מטפחות אותו.

מערכת החינוך שעקב מגבלותיה, מפעילה לא פעם לחץ מסיבי על ההורים לקרוא את הילד "לסדר" גם כשהוא איננו יכול. הרטלין והקונצרטה השנויים במחלוקת והסכנה בגלישה לדיכאון ואף מעבר לכך. לכן חשוב ביותר לראות את התמונה הרחבה עד כמה שניתן ובאופן הפרטני ביותר.

מבט נוסף: יש מושג הנקרא ילדי אינדיגו  וילדי קריסטל, בתמצית, אלה ילדים שהגיעו לעולם בעשורים האחרונים, אפשר לקרוא להם ילדים "משופרים", אשר יעזרו לנו לבנות עולם טוב יותר, אלה ילדים מקסימים בעלי אינטליגנציות רבות וגבוהות במיוחד, זריזי מחשבה ויכולת הפשטה, מוסר גבוה וחיבור ישיר לעולם הרוח, כשילד כזה  ויש רבים היום, נמצא בסביבתנו, אנו יכולים להרגיש את האיכות המיוחדת שלו קורנת אלינו. חלק מהילדים שאנו מגדירים אותם כבעלי הפרעת קשב וריכוז, הם ילדים כאלה שנכונו רק בחלק מהאיכויות ולכן הם מתקשים וגם אנחנו (המערכות), לקבל אותם אל חיקינו בקבלה מושלמת.

לרשותנו עומדות מספר שיטות מתוך עולם הרפואה המשלימה שיכולות לתת מענה ופתרונות שלמים או חלקיים, להיבטים הרבים שעולים מתוך המצב. טיפולי מגע ושיאצו לרוגע שלווה וביטחון עצמי, שמנים אתריים ותמציות אם המקבילים לטיפול התרופתי, פרחי באך ופרחי ארץ ישראל לשלל ההיבטים הרגשיים, טיפול על השדה החשמלי בהילינג והקרנה אנרגטית, דמיון מודרך ופיתוח  המודעות והתודעה.

ניתן כמובן לשלב בין השיטות בינן לבין עצמן וגם עם השיטות והגישות הקונבנציונליות. הקושי העיקרי הוא בהתמדה, בתהליך האיטי יחסית  ובמאמץ הנדרש בעיקר מהסביבה, מול הקלות היחסית של הטיפול התרופתי והפסיכולוגי.

שמואל

בית להכרה עצמית והתוודעות לעולם הרוח