בין העיקר והטפל

יצא היוד מהעיקר והפך לטפל, נכנס היוד לטפל ונהיו בו הפכים טפיל וטיפל, יחי ההבדל.

ולמה חשוב להפריד בין עיקר וטפל ? הטפל משול לחושך, הטפל מביא לחולי, האור קורן מהמקור זה העיקר, הצורה אומנם מעידה על התוכן אך איננה התוכן עצמו, היא ההגשמה שלו בעולם החומר, המסע הוא ההכרות עם העיקר, מפגש עם המהות.

ולמה קשה להפריד בין עיקר לטפל ? זה דורש ויתור, לוותר על המעטפת, על הזהות הבדויה, על ההגנות מפני הפחד, הטפל איננו מחייב, לא דורש להיכנס לעומק, שטחי, לא מעז לגעת להתקרב ולהיפגש עם האמת.

ולמה קשה לפגוש את האמת ? אפילו שבכל אחד מאתנו מקננת האמת, אמת שעבורנו היא כמו ענן שחור, האמת מכריחה אותנו להבין מי אנחנו, לפגוש את האשליה, את הקיום המוגבל שלנו כבני אדם, את הסופיות לכאורה והבלתי מובנת, את חוסר האונים שאנו כל כך מפחדים ממנו ומקיימים מצגת שווא להסתיר אמת זו מעצמנו ולחמוק מההבנה שאיננו כל יכול, אלא להבין שיש כאן דבר שהוא גדול מאתנו ואנו חלק ממנו.

ולמה חשובה ידיעת האמת ? ידיעת האמת מקרבת אותנו להבנת המוגבלויות שלנו, היא מאפשרת לפגוש את האור במלוא עוצמתו ולהיות במודעות מלאה ותמידית, תוך הכרה בקיום האנושי המוגבל, להתמודד עם הקיום בכל הרמות, ברמה הסופית בה ידיעת יום המוות הוודאי וברמה האין סופיות והכרה ברוח האדם.

קרן אור של בוקר מעירה את החיים
האור מגיע לכל מקום בו מאפשרים לו להיכנס

האם הנך מעז להיכנס בדלת בה יאמר לך יום המוות הוודאי, האם את יכולה להסכין עם העובדה שאינך כל יכולה, עובדה זו אם נגשים אליה נכון יכולה להקל ולשחרר,  זה עוזר לכיר בקיום הנצחי שלנו, כוכב הלכת שלנו מסתובב, מבשר על השינוי המתמיד, על הקיום החומרי בר החלוף ועל הנצח.

הגחלילית מנצנצת מבליחה, להבליח לפתוח את הראש לאבד את התפיסה הקיימת, לוותר ולשחרר, ההצגה שלנו טובה ואפילו מצליחה לבלבל אחרים ובעיקר את עצמנו, רק כדאי לזכור שבסוף ההצגה השחקן הולך הביתה, משאיר את התחפושת באולם ולא משנה כמה אהב אותה והזדהה איתה.

המטרה האמתית היא להכיר את העצמי שאני, את המהות הפנימית והאין סופית, הכוונה להתחבר לידע, שהאדם עצמו יגיד "כדאי לי להכיר את עצמי", הכרת התודעה (הכרת תודה),  זה מה שבנו לעשות ותו לא, להכיר בבורא ובקיום שלנו, מה היא החשיבות של העצמי ? השורשים הכי עמוקים של העולם, זו המהות האמתית היתר זהו שקר.

כשאנו אומרים ההוויה של האדם למה הכוונה ? ההוויה זו הנשמה, סך הגלגולים, העצמי קשור למהות, (לדעת לרוחב)

מה ההבדל בין מהות להוויה ? מהות – עיקרון, רעיון, סיבה הגורם, המה, המקור. הוויה: תוצאה, פעולה, ה איך, הנשמה.

בית להכרה עצמית והתוודעות לעולם הרוח