כתבו עלינו

מלאכים בשמי ברעם

 מירב שני הגיעה לטיפול אצל סוניה רויטפרב, מטפלת אלטרנטיבית ומתקשרת, ויצאה מהמפגש טעונה באנרגיות, ובכמה תובנות מפתיעות על עצמה

כשסוניה רויטפרב (לשעבר וינטראוב) היתה בת שבע, נפלה אמה למשכב. בתחושת בטן עמוקה ונטולת שיפוט עצמי, הניחה סוניה את ידה על המקום הכואב, והכאב חלף-עבר, ואמה החלימה. "אמי אמרה לי שהמגע שלי עזר לה, ועודדה אותי מאוד. בעבר, בפולין, גם היא וגם אמה ידעו להניח ידיים ולרפא אנשים, ידעו לנבא מצבים, ועזרו לסביבתן הקרובה".

כך, כבר מגיל צעיר מאד נוכחה סוניה לדעת כי ניחנה ביכולות ובכוחות יוצאי דופן: היא ראתה נשמות, 'ישויות' של נפטרים, חשה מראש מה עומד להתרחש בחיי הסובבים אותה, וידעה להקל על כאבים במגע ידה.

בגיל 12 עזבה סוניה את הבית, ועברה להתגורר מרצונה כילדת חוץ בקיבוץ ברעם, בו היא מתגוררת עד היום. במהרה הבינה שהכוחות בהם ניחנה יעוררו הרמת גבה בקיבוץ, וגמרה אומר להצניעם. "כשהגעתי לקיבוץ", היא מספרת, "התביישתי בידע שלי, וסגרתי אותו".

כך חמקה סוניה לאורך שנים ארוכות מהייעוד שזימן לה הגורל, אף כי בינתיים מצאה ערוצים אחרים כדי לנתב אליהם את נטיות ליבה; "תמיד הייתי המטפלת הקבוצתית", היא מספרת, "והתמזל מזלי לעבוד בחינוך, כך יכולתי להיות קשובה לתלמידי".

אולם בגיל 45 הבינה סוניה כי היכולת לעזור ולטפל באחרים אינה בושה, אלא דווקא זכות גדולה שנפלה בחלקה, והחליטה סוף סוף 'לצאת מהארון'. "זה היה חזק ממני. הרגשתי השראה אדירה, התחלתי לכתוב שירים", היא מספרת; "הרגשתי אנרגיה רבה שמניעה אותי. ידעתי שאני יכולה לעזור לאנשים לעורר את העוצמה ואת הכוח שבתוכם. ראיתי אנשים סביבי, שכמוני, נמאס להם לחיות בתוך השקר של עצמם, וידעתי שאני רוצה ויכולה לעזור להם". סוניה החליטה לעבור הסבה מקצועית, והחלה ללמוד ריפוי אלטרנטיבי, הילינג וביו-אנרגיה, אך משסיימה את לימודיה, דחה הקיבוץ מכל וכל את התחום המשונה בו בחרה לעסוק.

לכן החלה גם בלימודי שיאצו – תחום קצת פחות שנוי במחלוקת מבחינת החברה הסובבת והקיבוץ – ועם סיום לימודיה חברה לשמואל בן איש ולארבעה מטפלים נוספים חברי ברעם, ויחד הם הקימו את 'דרך האור – מרכז לרפואה משלימה'.

המרכז שהוקם בברעם מציע מגוון טיפולים אלטרנטיביים וטיפולים משלימים וטבעיים, כגון: טיפול בפרחי באך, שיאצו, עיסויים, תרפיה באמנות, יוגה, ארומתרפיה. עבור סוניה ציינה פתיחת המרכז גם סגירת מעגל ביחסיה עם ברעם: "מאז שפתחנו את המקום, מגיעים לפה הרבה אנשים מהקיבוץ", היא גאה לספר; "היו פה חברי קיבוץ שלא האמינו בכלום, ופתאום, תוך כדי טיפול, יכולתי לומר להם שם של אדם או מסר שכבר אי אפשר היה להתווכח איתו".

 

אנרגיה מרפאת

התקשור מוגדר כמצב תודעה המאפשר יצירת תקשורת עם עולם הרוח. זהו שם כולל לתקשורת בין בני אדם וישויות רוחניות, או נשמות של אנשים שנפטרו. מצב תודעה זה יכול לשמש למטרות שונות: כבסיס לטיפול נפשי-רוחני בו מעביר המתקשר מסרים, חוויות ותובנות שהוא מקבל בתקשור למטופל; בסיס לקבלת אנרגיה מרפאת המשמשת לטיפול גופני-אנרגטי, ועוד.

"כאן במרכז מבינים שהבעיה הפיזית יושבת תמיד על נקודות עמוקות יותר", מסבירה סוניה; "על דברים שהודחקו משך שנים, על חלומות שלא הוגשמו, על קונפליקטים שלא נפתרו בין אנשים לבין יקיריהם".

וגם למי שמתקשה להתרגל אל השפה או העולם הטיפולי יוצא הדופן של סוניה, יתקשה להתעלם מן התוצאות המפתיעות של עבודתה. "אחוזי ההצלחה של הטיפול מאוד גבוהים. לעיתים הם בגדר נס ממש", היא אומרת. "היתה פה אישה, שאחרי טיפול שלי בוטל לה ניתוח של מיומה ברחם; למישהו אחר התאחה קרע בגיד. היה כאן מישהו שעבר בעזרתי את כל טיפולי הסרטן ללא כאבים".

וגם לפרידה נכונה מן העולם מגיעים מטופלים שונים אל סוניה. "יש אנשים שאני עוזרת להם לעבור את השעות האחרונות שלהם. זה מקל עליהם את הפחד מפני המוות ומשחרר את האחיזה במקום הזה", היא אומרת.

 

טיפולים אלטרנטיביים במקום ניתוחים, רטלין ותרופות להורדת לחץ דם

סוניה משכיבה אותי על המיטה שבחדר הטיפולים, ומתחילה בטיפול.

אני עוצמת את עיניי, חשה את ידיה על גופי, אך מהר מאוד שוב אינני יודעת היכן בדיוק נמצאות אצבעותיה. גם כאשר היא מסירה אותן ממקום מסוים, אני חשה כי הן עדיין נמצאות בו, ומופתעת לחוש אותן שוב, פתאום, במקום אחר בגופי. מפעם לפעם היא אומרת כי היא מקבלת מסרים אישיים להעביר אלי. מצד אחד, המסרים שלה מעט עמומים, ואינני לומדת מהם דבר יוצא דופן או חדש; מצד שני, ידיה מזרימות אל גופי אנרגיות נעימות.

אל הטיפול שלי אמנם לא מגיעות נשמות, אך בשלב מסוים אני חשה כי צד שמאל, בו היא נוגעת, פתוח ומואר. אני מבקשת ממנה לעבור אל צד ימין, ולפתוח גם אותו. "יש בך צורך בשלמות, שהדברים יהיו מושלמים?", היא שואלת. "אֶה… אני לא חושבת", אני משיבה לה, מבולבלת; "לא יודעת. אֶה… אולי?", היא מותירה אותי תוהה. שאלתה מבהירה לי, לפתע, כמה דברים. אבל אז כבר מסתיים הטיפול, וסוניה מציעה לי להיעזר גם בשמואל, לפני שאעזוב.

"מטרת המקום היא לעזור לאנשים להבין לשם מה הם הגיעו הנה", אומר לי שמואל איש שלום, המנהל האדמיניסטרטיבי של 'דרך האור', ומטפל בהילינג, ארומתרפיה ופרחי באך; "כל אחד יכול להביט לאחור, ולראות לאן מוביל קו החיים שלו. כשאדם סוטה מן המסלול שלו, הוא ירגיש זאת על ידי סבל מסוים. אנחנו כאן כדי לעזור לו לחזור למסלול שלו, ויש לנו לשם כך הרבה שיטות, כלים וטכניקות. אנחנו חוסכים ניתוחים, רטלין, תרופות להורדת לחץ דם, ופשוט עוזרים לאדם לאסוף את כוחות הריפוי שלו, ולעבור את התהליך".

איש שלום מבקש ממני לשלוף קלף מתוך חבילת קלפים של פרחי ארץ ישראל שבידו. בקלף מופיע תצלום של פרח צהוב שאינני מזהה. "זהבית", אמר שמואל; "זהו הקלף של אנשים שמה שמנחה אותם הוא הצורך בשלמות. יש לך את זה?", הוא שואל ומביט בי, "את הצורך בשלמות?".

"כנראה", אני נאנחת בהכנעה.

מירב שני

 

על רפואה מעולם אחר ורפואת תדרים

לאתר כתבו עלינו דרך האור כתבה סוניה

חדשות

...
חוג עיצוב וחיטוב בהדרכת אידה 0528313168 מזמין את כל תושבי האזור להצטרף לשעה של טיפול אינטנסיבי בגוף, התוצאות מדברות בעד עצמן, להתראות....
בכל יום שישי מהשעה 08:15 שעה של פלדנקרייז לצעירים בברעם בהדרכת יערה דהן 0558836900 בכל יום שני ורביעי מהשעה 10:00 שעה של פלדנקרייז מבוגרים בסאסא בהדרכת אסתר ביבי 0528313368 תרגול נפלא לשמירה על יציבה נכונה...
צ'י קונג – שיטת תרגול בתנועה המבוססת על עקרונות הפילוסופיה והרפואה הסינית. תרגול באופו פרטני (שיעור) או קבוצתי בהתאם לצורך בהדרכת שלומית כפרי 0528313830...