על החיים ועל הבריאות

אמר הרמב"ם: ראשי תיבות בריאות – בולם רוגזו יפחית אוכלו וירבה תנועתו

מטרת ההרצאה:  להכיר היבטים משלימים הקשורים בבריאות וכיצד לשמור עליה.

הגוף תמיד שואף לרפא את עצמו: שלושת אבני הבניין של הגוף שלנו הן, המתנה שקיבלנו מהורינו הגנים, מה נכנס לפה ולאף כלומר מזון שתייה ואויר ואחרון חביב מה נכנס לעיניים ולאוזניים כלומר המקור לרובד הרגשי, כאשר כולם תקינים בריאות נשמרת, במידה ויש ביותר ממרכיב אחד בעיה בסופו של דבר תפרוץ מחלה, בידינו לשנות את המצב.

השפעות שונות על בריאות ויכולת הריפוי: הבריאות שלנו נתונה בידינו ומכיוון שהגוף שואף תמיד להיות בריא לא נותר לנו אלה לעזור לו או להפריע לו, במידה ונקפיד על מה נכנס לגוף (מזון ומחשבות) נרחיק את החולי מאתנו.

הקשר האמיץ בין גוף נפש ותפקידה של הרוח: הגוף לא משקר, הוא מגיש לנו את החשבון באופן מדויק,  במידה ואני מאמץ לעצמי קו מחשבה שלילי כמו כעסנות למשל, בסופו של דבר אסבול מחולי כל שהוא במקרה של כעס ע"פ רוב יפגע הכבד, תפקידה של הרוח הוא לעורר ולפעול לשינוי לא רק הבראה פיזית אלא גם רגשית.

מהי בעצם בריאות ואיך שומרים עליה: המפתח לבריאות טובה הוא איזון, לא שמן מידי ולא רזה מידי וכן הלאה, המרכיבים העיקריים והחשובים לבריאות הם  קודם כל הכרה בחשיבותה של הבריאות, להרבות בשמחה, תזונה נכונה, פעילות גופנית מתאימה והתמודדות אמיצה עם מה שמזמן לי העולם.

סיפורי מקרה: הגיעה בחורה עם קרסול נקוע, לאחר טיפול פיזי עם שמנים ארומתרפיים ותחושת ביטחון והקלה שחשה המטופלת, שאלתי איפה היא מרגישה שהיא תקועה בחיים (מכיוון שבעיות בקרסוליים מצביעים על פי רוב על חוסר התקדמות ותחושת תקיעות בחיים) הבחורה פרצה בבכי וסיפרה איפה היא מרגישה תקועה, חודשיים לאחר מכן היא כבר נרשמה ללימודים.

החולי כמסלול לריפוי: בשורה התחתונה ניתן להבין שתפקידו של החולי הוא לעזור לנו להבריא, החולי כפי שאנו קוראים לו הוא החבר הכי קרוב לנו, תפקידו הוא להצביע היכן עדיין יש מקום לא שלם שדורש טיפול וטיפוח בתוכנו.

אז מה עושים מחר: מפסיקים לכעוס ולבקר את כול העולם ובעיקר את עצמנו, מקפידים על תזונה נכונה ומותאמת, קובעים סדר יום המשלב פעילות גופנית ומורידים תרופות ביחד עם הרופא, בהצלחה.

בית להכרה עצמית והתוודעות לעולם הרוח