מעפר באתה

מעפר באתה ומעפר תקום                                                                     שיעור 30.5.19   

הרבה קשיים מורגשים בזמן האחרון, לא מעט אנשים מדווחים על כך, הקושי פוגש אותנו בלתי מוכנים מוטרדים, מבולבלים ואף כעוסים, חולי או משבר, אבדן דרך, חוסר הצלחה, מערכת יחסים שכבר לא עובדת ומכאיבה, הקושי לא מגיע סתם, יש לו תפקיד ותכלית עבורנו,  הדרך לצלוח אותו הוא לשמור על תודעה צלולה ולהשתדל להיות בהכרת תודה על היש, כאשר מוסיפים את האות "עין" לתודה מתקבלת תודעה, ה"עין" מסמלת את ההתבוננות והתבונה שצומחת ממנה, האות ע' גם מסמלת את היחד שמוביל לאחדות.

אחדות בין אנשים, אחדות בין חיצוניות לפנימיות, אחדות בין הרבדים השונים שבונים את מי שאני, לרובד החומר מוסר משלו וכך גם לרובד הנפש ולרוח, ככול שהעדינות עולה בין הרבדים, כך גם המוסר, הודיה היא אחת הדרכים לטפח מוסר, גם תקווה והכרה בערך האדם, בעומקן הן נשענות על אמונה, המוסר משמש כמצפן להתמצא בין רובדי האדם ובמסע החיים.

"רצח אופי" הוא מושג קשה, מדהים השימוש במלה "רצח" בהקשר זה ולמה לא נבחרה מילה קצת פחות חמורה כמו הרס או שבר, מכיוון שזו אותה פגיעה חמורה, אם בגוף ואם בנפש (אופי) ואף גם ברוח, אין לנו רשות לפסול אדם אחר, זה מעיד עלינו בלבד, כפי שכבר נאמר "הפוסל, במומו פוסל", הוא מעיד על נפרדות מוחלטת זהו רוע.

בכל אחד מאתנו שוכן גם רוע, חשוב להכיר אותו ובו, לא להתכחש אליו, זו הדרך היחידה להתגבר עליו, יש לו מספר תפקידים עבורנו, לעתים רחוקות הוא נדרש כאשר אנחנו נאלצים להכאיב בקטן על מנת לעזור בגדול, אך תפקידו העיקרי הוא להיות שם על מנת שנדע להימנע ממנו, שנמאס בו ונבחר אחרת שנבחר בטוב מתוך הטוב, כך אנו מטפסים במדרגות המוסר, מעדנים את עצמנו ופונים מהחומר לעולם הנפש ומשם מפנים את פנינו לרוח, דרושים לכך רצון חזק וכַוַונה רבה.

מה היא הכוונה, המוטיבציה, שעומדת מאחורי הפעולות שלנו, היא זו הקובעת ומשאירה חותם לתמיד, פחות התוצאה עצמה, מה הייתה הדרך שבעזרתה הגענו לאן שהגענו, היא החשובה ולא התחנה עצמה, החותמת שלנו שאנו משאירים ללא הרף אחרינו היא הבבואה שלנו, של האמת הפנימית שלנו ברגע הזה שבו פעלנו והשארנו חותם, הפעולות משאירות חותם על העולם החיצוני, הכוונות משאירות חותמת על עולמנו הפנימי, הוא העולם המשמעותי, הוא נשאר אתנו לתמיד, שם מתפתח המוסר.

כחומר ביד היוצר, כך גם הפנימיות שלנו לשה את החומר המציאות שבחוץ ומעצבת אותה לפי תפיסתה, אנחנו נוטים לחשוב שכל מה שמחוץ לנו קבוע ויציב, אבל זו בעצם הפנימיות שלנו שמשתקפת חזרה, אנחנו יוצרים את עולמנו על פי שלל התפיסות הפנימיות שלנו, השאלה היא איך אנחנו פוגשים את המציאות, האם אנחנו רואים את עצמנו כנפרדים מהכול או מאוחדים עם הכול, האם אנחנו תופסים את עצמנו כחלק מדבר הגדול מאתנו, או שאנחנו הדבר עצמו נפרד מהכלל, זה קובע את המוסריות שלאורה אנו מתנהלים, נפרדות מול אחדות.

לחומר נטייה חזקה לנפרדות, לעולם הנפש פחות ועולם הרוח שואף לאחדות, זה הרצף עליו אנחנו נעים, בו אנו מתפתחים, סבל הוא גורם מניע חזק להתקדם, כך גם מודעות, אנו באים מהרוח והולכים אל הרוח, אך כרגע אנחנו שוהים בעולם החומר, באים לבחור ולהזדכך מעצם הבחירות שלנו, זהו מאבק מתמיד, אין דרך אחת, אין תרופת פלא, תתבוננו כמה צבעוניים אנחנו, כל אחד ואחת זוהר בגווניו הייחודיים, עולים מתוך הבור בעזרת סולם האמונה, מעפר בנו ומעפר נקום לרוח, לא נתכחש לקיומנו הרוחני למרות הכאב והקושי.

 

מאבק מתמיד כמו בסמל השלום, בו מופיעים אברהם יצחק ויעקוב, קוים ימין, שמאל וקו אמצעי.  

 

קריאה מהנה סוניה ושמואל

חדשות

...
חוג עיצוב וחיטוב בהדרכת אידה 0528313168 מזמין את כל תושבי האזור להצטרף לשעה של טיפול אינטנסיבי בגוף, התוצאות מדברות בעד עצמן, להתראות....
בכל יום שישי מהשעה 08:15 שעה של פלדנקרייז לצעירים בברעם בהדרכת יערה דהן 0558836900 בכל יום שני ורביעי מהשעה 10:00 שעה של פלדנקרייז מבוגרים בסאסא בהדרכת אסתר ביבי 0528313368 תרגול נפלא לשמירה על יציבה נכונה...
צ'י קונג – שיטת תרגול בתנועה המבוססת על עקרונות הפילוסופיה והרפואה הסינית. תרגול באופו פרטני (שיעור) או קבוצתי בהתאם לצורך בהדרכת שלומית כפרי 0528313830...